Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Wywiad z Martinem Grenem – członkiem zarządu firmy Axis Communications i jednym z jej współzałożycieli

Printer Friendly and PDF

fotPowszechnie wiadomo, że firma Axis od samego początku swojego istnienia oferuje kamery sieciowe i nigdy nie produkowała kamer analogowych. Dlaczego?

M.G.: Jeśli znają państwo historię firmy Axis Communications, powinniście także wiedzieć, że w okresie poprzedzającym nasze wejście na rynek wizyjnych systemów dozorowych zajmowaliśmy się produkcją innych urządzeń sieciowych. Doskonale znaliśmy zagadnienia związane z sieciami IP oraz zdawaliśmy sobie sprawę z tego, że prędzej czy później rozwiązania sieciowe zdominują rynek zabezpieczeń. Możliwe, że w początkowym okresie nasze działania były nieco przedwczesne, gdyż wtedy dominowały rozwiązania analogowe, jednak z czasem okazało się, że mieliśmy rację.

Podobno najnowsza kamera PTZ firmy Axis zawiera zaledwie kilka części ruchomych. Czy możemy usłyszeć coś więcej na temat tego modelu?

M.G.: Tak, to prawda. Nasza najnowsza kamera PTZ nie zawiera ani kół zębatych, ani pasków klinowych. Ruchome części są napędzane bezpośrednio przez dwa silniki krokowe, dzięki czemu uzyskaliśmy bardzo wysoką precyzję i powtarzalność pozycjonowania kamery. Poza tym tego typu napęd jest niezawodny i nie ulega szybkiemu zużyciu.

Panuje opinia, że firma Axis nie tylko dba o dobór odpowiednich rozwiązań technicznych, ale także przywiązuje wagę do estetyki swoich wyrobów.

M.G.: Faktycznie, zwracamy uwagę na estetykę naszych wyrobów. W dniu dzisiejszym Agata Majkucińska zabrała mnie na krótki spacer po Warszawie. Z przykrością stwierdziłem, że dostrzeżone przeze mnie kamery PTZ zainstalowane na elewacjach budynków nie są ich ozdobą. Dotyczyło to niestety wszystkich kamer, z modelami Axisa włącznie. Nasze obecne wyroby są wolne od tej wady. Wyszliśmy z założenia, że niemal wszystkie kamery, w tym także kamery PTZ, są instalowane na ścianach, dlatego najnowszy model ma odpowiednie mocowanie. Obudowa kamery składa się z dwóch części, przy czym jedną z nich przykręca się bezpośrednio do ściany, zaś druga jest mocowana na zawiasie. Podczas montażu kamerę można odchylić od ściany i podłączyć kable. Taki sposób mocowania jest bardzo wygodny dla instalatora. Poza tym wszystkie zewnętrzne części obudowy można łatwo zdemontować i pomalować na dowolny kolor. W efekcie kamery Axis wtapiają się w otoczenie i nie szpecą elewacji budynków.

Kamery firmy Axis słyną z dobrego obrazu. W znacznym stopniu przyczynia się do tego optyka. Z jakiego źródła pochodzą obiektywy montowane w waszych kamerach?

M.G.: Są to japońskie obiektywy, pochodzące od kilku różnych producentów. Elementy optyczne są dobierane odpowiednio do roli, jaką mają pełnić. Inne obiektywy stosujemy w kamerach PTZ, inne w kamerach stacjonarnych. Przy okazji chciałbym podkreślić, że dysponujemy własnym rozbudowanym laboratorium optycznym, w którym jesteśmy w stanie wnikliwie przebadać obiektywy oferowane przez poddostawców i wybrać te, które nam najlepiej odpowiadają.

Firma Axis jest jednym z niewielu, jeżeli nie jedynym dostawcą kamer termowizyjnych produkowanych z myślą o cywilnych systemach dozorowych. Co skłoniło firmę do ich produkcji?

 

M.G.: Faktycznie, kamery termowizyjne stanowiły dotychczas domenę rynku wojskowego. Były dwa powody, dla których wprowadziliśmy je do naszej oferty. Po pierwsze, w pewnych rejonach w Szwecji obowiązuje zakaz instalowania kamer dozorowych, a nie dotyczy to kamer termowizyjnych. Po drugie zauważyliśmy, że w wielu dużych instalacjach oprócz kamer pracujących w widmie widzialnym można spotkać kamery termowizyjne. Pełnią one rolę detektorów wykrywających ludzi i pojazdy mechaniczne nawet w zupełnych ciemnościach, czyli wspomagają pracę klasycznych kamer, szczególnie w nocy. Wprowadziliśmy na rynek własne kamery termowizyjne, gdyż istniało zapotrzebowanie na tego typu urządzenia.

Dotychczas rozmawialiśmy o najbardziej wyrafinowanych rozwiązaniach technicznych. Pomówmy jeszcze o dolnym segmencie rynku, czyli o systemach dozorowych powszechnego użytku. Jakie są plany firmy Axis w tej dziedzinie?

M.G.: Firma Axis nie lekceważy żadnego z segmentów rynku i ma w swojej ofercie kamery przeznaczone do pracy w małych instalacjach, służących do ochrony sklepów, biur, obiektów mieszkalnych. Znane wszystkim prawo Moore'a przewiduje, że zarówno moc obliczeniowa mikroprocesorów, jak i pojemność pamięci rośnie wykładniczo wraz z upływem czasu. Na tej podstawie doszliśmy do wniosku, że bez obaw o przyszłość można zbudować system dozorowy nie zawierający żadnej jednostki centralnej, a całą moc obliczeniową niezbędną do realizacji funkcji systemowych oraz całą pamięć niezbędną do rejestracji obrazów można zawrzeć wewnątrz kamer. W ten sposób powstał system Axis Camera Companion, który wykorzystuje sieć IP i nie wymaga użycia żadnych dodatkowych urządzeń poza samymi kamerami. Do zarządzania systemem i obserwacji obrazów wykorzystuje się dowolnie zlokalizowane komputery PC lub smartfony.

Faktycznie, to bardzo ciekawe rozwiązanie. Czy system Axis Camera Companion pozwala na archiwizację obrazów na innych nośnikach lub w chmurze internetowej?

M.G.: Oczywiście, to jest możliwe, jednak nie jest konieczne. Sumaryczna pojemność pamięci zainstalowanych we wszystkich kamerach pracujących w danym systemie wystarczy do wielotygodniowej archiwizacji obrazów. Pamiętajmy, że są to małe, lokalne systemy dozorowe, od których nie oczekuje się profesjonalnej archiwizacji obrazów. Prawo Moore'a pozwala nam przypuszczać, że wkrótce pojemność pamięci wzrośnie na tyle, że problem długoterminowej archiwizacji obrazów zostanie ostatecznie rozwiązany.

Na koniec porozmawiajmy o planach firmy Axis dotyczących szkolenia projektantów i instalatorów systemów dozorowych. Możemy prosić o kilka słów na ten temat?

M.G.: Jak państwu wiadomo, od jakiegoś czasu działa Akademia Axis, powołana w celu popularyzacji wiedzy na temat naszych wyrobów i sposobów ich wykorzystania. W każdym z krajów Europy, a także na innych rynkach mamy swoich trenerów prowadzących intensywną działalność szkoleniową. Większą część naszego budżetu marketingowego przeznaczamy na szkolenia. Staramy się przełamać opory projektantów i instalatorów systemów dozorowych wynikające z braku obycia z zagadnieniami sieciowymi. Program szkoleń w siedemdziesięciu pięciu procentach dotyczy ogólnej wiedzy na temat telewizji i sieci IP, a jedynie dwadzieścia pięć procent dotyczy konkretnych rozwiązań firmy Axis. Przewidujemy stworzenie w najbliższej przyszłości profesjonalnych ośrodków treningowych, gdzie uczestnicy szkoleń mogliby zdobywać wiedzę i doświadczenie, a na koniec zdawać egzaminy certyfikacyjne potwierdzające ich przygotowanie zawodowe. Podobnie organizują szkolenia inne wiodące firmy informatyczne.

To wszystko z naszej strony. Dziękujemy za interesujący wywiad. Wypada życzyć pomyślnej realizacji planów, o których mówiliśmy.

M.G.: Również dziękuję i zapraszam do dalszej współpracy z firmą Axis.

Redakcja

Zabezpieczenia 1/2014

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony