Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Ze Sławomirem Szlufikiem, kierownikiem zespołu ds. dystrybucji wideo IP Softex Data, rozmawia Teresa Karczmarzyk

Printer Friendly and PDF

Za pięć lat charakterystyka rynku w Polsce będzie wyglądała w ten sposób, że 60 jego procent będą stanowiły urządzenia IP, a systemy analogowe – tylko 40%. Rynek już się ukierunkował na urządzenia sieciowe.

Sławomir Szlufik, Softex Data

 

Czy proponowane przez Państwa rozwiązania znalazły zastosowanie w monitoringu miejskim w Polsce?

Tak, urządzenia firmy Axis znalazły zastosowanie w monitoringu m.in. takich miast, jak Skierniewice czy Oświęcim. Instalacje te zostały wykonane przy znaczącym udziale naszych partnerów. Softex Data dostarczył do nich urządzenia i oprogramowanie, a nasi partnerzy – wsparcie instalacyjne.

Jaka jest wydajność systemu przy ciągłym zapisie „w czasie rzeczywistym” z każdej kamery?

To bardzo dobre, typowe, „analogowe” pytanie. Pokazuje, że w przypadku stosowania rozwiązań sieciowych trzeba być precyzyjnym i wiedzieć, jaki efekt końcowy chce się uzyskać. Bardzo często słyszę to pytanie i wtedy zadaję drugie: A jakich kamer chcą Państwo użyć – z rozdzielczością 4CIF czy 2-megapikselowych? Bo tak naprawdę to dopiero po dokładnym określeniu swoich wymagań można otrzymać konkretną odpowiedź.

Coraz częściej stosowane w kamerach IP przetworniki CMOS ustępują pod względem czułości typowym przetwornikom CCD w kamerach analogowych. Jak sobie z tym radzicie?

Zgadzam się, że obecnie przetwornik CMOS jest mniej czuły, ale nie przeszkadza to kamerom cyfrowym widzieć mimo to i tak lepiej, ponieważ w kamerach analogowych na skutek przetwarzania sygnału cyfrowego na sygnał analogowy następuje zamierzona degradacja sygnału i, to co najistotniejsze, czyli jakość obrazu, tracimy już na samym początku – w kamerze. Kamera analogowa to, tak naprawdę, taka „biedna” kamera cyfrowa już na starcie zbudowana z założeniem, że musi być gorsza.

Czy samodzielnie tworzycie oprogramowanie czy też jesteście tylko dystrybutorem firmy Axis?

Softex Data to dystrybutor dobrych i sprawdzonych rozwiązań w dziedzinie urządzeń sieciowych i oprogramowania do rejestracji z nich obrazu i dźwięku. Nie zajmujemy się samodzielnie tworzeniem czy rozwijaniem oprogramowania w tym zakresie.

Jaka jest stabilność systemów opartych na komputerach PC w porównaniu do zbudowanych na dedykowanych urządzeniach samodzielnych rejestratorów?

W obu przypadkach zależy to od odpowiedniej konfiguracji urządzeń, tak by w pełni wykorzystywać możliwości kamer czy wideoserwerów. Każdy komputer ze słabym procesorem, kiepską kartą graficzną, małą ilością pamięci RAM czy niezbyt szybkimi dyskami będzie kiepskim i niestabilnym rozwiązaniem do rejestracji. A tak naprawdę, system jest na tyle wytrzymały, na ile pozwala jego najsłabsze ogniwo. Stabilność pracy całego systemu, oprócz dobrego doboru „komputera PC – serwera” zależy również od warunków, w jakich urządzenie to pracuje oraz „pomysłowości” tzw. pracownika ochrony obsługującego system. Urządzenia samodzielne (stand alone) są bardziej odporne na pomysłowość ludzką i źle przeprowadzoną instalację czy konfigurację oprogramowania. Najczęściej mają wgrane określone niezmienne parametry, ale przez to również ograniczone możliwości. Komputer PC jest bardziej elastycznym rozwiązaniem. Tak naprawdę to w systemach sieciowych jedynym komputerem jest kamera sieciowa. Rejestracja odbywa się poprzez oprogramowanie na specjalnie przygotowanych i skonfigurowanych serwerach. Należy również pamiętać, że cena urządzeń samodzielnych wciąż jeszcze jest dużo wyższa niż cena odpowiedniego serwera z oprogramowaniem.

A może przewrotnie zapytam: jakie są wady systemów cyfrowych w porównaniu do analogowych?

Ja odpowiem również przewrotnie:
Dużą „wadą” systemów sieciowych jest to, że nie da się ich założyć i „skonfigurować” za pomocą śrubokręta i miernika uniwersalnego – te urządzenia bowiem „rozmawiają” z nami językiem informatyki. Trzeba ten język poznać, zrozumieć a otworzą się przed nami nowe możliwości, i wcześniej niedostępne rozwiązania. Drugą potężną „wadą” tych systemów jest to, że instalacja ich jest „zbyt prosta”, co powoduje, że mają wielu przeciwników. Podłączając laptopa do sieci Ethernet, można skonfigurować dziesiątki urządzeń sieciowych i wszystkie operacje przeprowadzać bądź to w domu przy kawie, bądź w samochodzie, a nawet – jeżeli jest taka potrzeba – przez swoją komórkę podczas wakacji pod palmą. Jest to duży „minus”, ponieważ w celu skonfigurowania zwykłego systemu analogowego dla 30 kamer należy wejść „tylko” 120 razy na drabinę i podnośnik, spędzając całe godziny w deszczu, walcząc ze śniegiem lub z upałem. Trzecia potężna „wada”: systemy te są bezawaryjne, z trzyletnią gwarancją, zdalnym wsparciem technicznym i możliwością ciągłego uaktualniania i unowocześniania oraz dostosowywania do zmieniających się potrzeb użytkownika.

Dlaczego warto stosować systemy monitoringu sieciowego, a nie systemy analogowe?

Bo w perspektywie długofalowej inwestycji są tańsze i pozwalają dobrze spożytkować pieniądze. Znowu się powtórzę: warto je stosować z trzech głównych powodów. Inwestujemy w system monitoringu tylko raz na 5 lat, a nie co roku. Jest to rozwiązanie informatyczne bazujące na protokołach cyfrowych zapewniających najwyższą jakość. Jest to rozwiązanie elastyczne i pozwala na dostosowanie go do aktualnych potrzeb oraz oczekiwań użytkownika.

Jakie nowe korzyści dla użytkownika oferują urządzenia sieciowe?

Przede wszystkim jest to brak ograniczeń co do lokalizacji urządzeń. Tam gdzie mamy Ethernet, może być zainstalowana autonomiczna kamera sieciowa. A medium transmisyjne nie jest ograniczone wyłącznie do kabla miedzianego, gdyż można tu zastosować zarówno światłowód, jak i połączenie bezprzewodowe. No i dzięki rezygnacji z trzymania się telewizyjnych standardów rozdzielczości, formatu i odświeżania obrazu otwierają się zupełnie nowe możliwości. Nie ma już ograniczeń jego wielkości (kamery megapikselowe), formatu (16x9) czy przekroczenia 25/30 klatek na sekundę. Jest to świat informatyczny, w którym obowiązują zupełnie inne reguły. Zastosowanie technologii Power over Ethernet, czyli zasilania urządzeń przez sieć Ethernet, pozwala na redukcję okablowania do niezbędnego minimum, obniżając tym samym koszty instalacji. Ponieważ są to komputery tak naprawdę dedykowane do obsługi dołączonego do nich urządzenia wideo, to możemy poprzez nie konfigurować urządzenia zdalnie bez konieczności bezpośredniego dostępu do nich. Możemy także aktualizować ich oprogramowanie wewnętrzne, zwiększając tym samym ich funkcjonalność, i dokładając kolejne możliwości. Wbudowane w urządzenia wejścia i wyjścia oraz dodatkowe porty komunikacyjne mogą zdalnie obsługiwać dołączone do nich urządzenia, takie jak: czujki ruchu, sterowniki bram, głowice PTZ czy służyć np. do przesyłu danych z systemów SSWiN, KD, RCP. I to wszystko z wykorzystaniem jednego połączenia sieciowego.

Z czego wynika wysoka cena systemów sieciowych?

My liczymy całość wydatków za instalację, konserwację oraz obsługę osobową systemu analogowego w ciągu pięciu lat. Dodajemy do tego nieprzewidziane wydatki inwestora wynikające ze złego funkcjonowania tego systemu. No i na końcu każdy nasz klient dostaje 70-procentowy rabat i tak naprawdę płaci za pięć lat „świętego spokoju”. Chociaż cena systemu analogowego jest niska, to za rok – maksymalnie półtora, możemy wyrzucić go do kosza jak kubek jednorazowy.

A przykłady niekonwencjonalnego zastosowania urządzeń firmy Axis?

Podam tylko niektóre z nich: monitoring stoku narciarskiego, możliwość zamieszczenia reklamy swojego ośrodka wypoczynkowego na stronie www, reklama miasta dzięki stronie www, transmisja na żywo mszy świętej dla internautów, umożliwienie pracy na odległość w charakterze „baby sitter” czy też „podglądanie” życia rybek lub bocianów...

Jakie są atrybuty firmy Axis w odniesieniu do konkurencji?

Od 11 lat Axis produkuje tylko urządzenia sieciowe. Każda aplikacja pisana dla monitoringu sieciowego zaczyna od firmy Axis, bo są one w najszybszy i najprostszy sposób konfigurowalne i, co najistotniejsze, Axis oferuje pełne wsparcie dla swoich produktów, udostępniając wszystkim zainteresowanym kompletną dokumentację techniczną interfejsu programistycznego oraz narzędzia do jego tworzenia – API i SDK.

Czy rynek zmierza do całkowitego wyparcia systemów analogowych?

Za pięć lat charakterystyka rynku w Polsce będzie wyglądała w ten sposób, że 60 jego procent będą stanowiły urządzenia IP, a systemy analogowe – tylko 40%. Rynek już się ukierunkował na urządzenia sieciowe.

Czy systemy monitoringu cyfrowego można zintegrować z innymi systemami zabezpieczeń istniejącymi w firmie (systemy kontroli dostępu, sygnalizacji napadu i włamania itp.)? Jaką wartość dla istniejących systemów wnosi taka integracja?

Ponieważ jest to system informatyczny, to można go zintegrować z każdym systemem, wykorzystującym protokoły sieciowe, lub poprzez wejścia i wyjścia kamery czy wideo serwera. Taka integracja wszystkich systemów opierająca się na systemie monitoringu wideo pozwala na skomasowanie w jedną całość systemów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i zarządzanie w firmie oraz dostarczanie odpowiednich informacji wszystkim zainteresowanym niezależnie od tego, gdzie się znajdują. Pozwala na o wiele lepsze wykorzystanie zbieranych informacji dzięki możliwości ich analizy i weryfikacji przez różne systemy.

Na rynku istnieje opinia, że systemy CCTV wykorzystujące kamery IP nie są bezpieczne? Z czego to wynika?

Z niewiedzy i podejścia do tych urządzeń jak do systemu Windows – „na pewno się zawiesi”. Z tego, że rynek zabezpieczeń jest trudno edukowalny w zakresie nowych rozwiązań. Z chęci zatrzymania rozwoju monitoringu na poziomie 540 linii i standardzie telewizyjnym. Jakie są tendencje na rynku, jeżeli chodzi o projektowanie kamer IP i oprogramowania dozorowego? Nie ma takich tendencji na dzień dzisiejszy; projekty – to raczej mozolna praca wielu osób i przekonanie do sprawdzonych nowoczesnych rozwiązań.

Dziękuję za rozmowę.

Zabezpieczenia 5/2007

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony