W typowych systemach miejskiego monitoringu wizyjnego zbudowanych na bazie kamer IP i światłowodowej sieci szkieletowej konieczna jest instalacja przyłączy energetycznych oraz urządzeń zasilających przy każdej z kamer. Koszt zainstalowania takich przyłączy oraz niezbędnego okablowania najczęściej znacznie przekracza koszt zakupu i zainstalowania kamery IP znajdującej się w danym punkcie.
Rys. 1. Schemat połączeń
Firma LevelOne wyszła naprzeciw potrzebom projektantów sieci szkieletowych IP, wprowadzając na rynek serię urządzeń PFE. Umożliwiają one tworzenie połączeń sieciowych na odległość dochodzącą do dwóch kilometrów oraz zasilanie urządzeń wyposażonych w interfejsy PoE za pomocą pojedynczego, hybrydowego kabla światłowodowego (Hybrid Fiber Cable).W ten sposób mogą być tworzone kompleksowe instalacje sieci dostępowych lub szkieletowych dla wizyjnych systemów dozorowych oraz dla realizacji innych usług, w których wykorzystywane są urządzenia sieciowe zasilane metodą PoE. Urządzenia z serii PFE nie są skomplikowane, a stosowanie ich do tworzenia połączeń sieciowych i zasilania kamer nie jest kosztowne. Wdrażając takie rozwiązanie w skali całego projektu, można poczynić znaczne oszczędności.
Urządzenia PFE pozwalają na tworzenie połączeń sieciowych oraz zasilanie urządzeń na odległość dwudziestokrotnie większą w stosunku do rozwiązań bazujących na standardowej metodzie PoE. Z tego względu znajdują zastosowanie w wielu przypadkach, w których dostęp do sieci energetycznej jest ograniczony. Jest to idealne rozwiązanie dla rozległych systemów sieciowych, instalowanych w fabrykach, na lotniskach czy na parkingach.
Budując sieć szkieletową dla sieciowego systemu monitoringu wizyjnego, można wykorzystać urządzenia produkowane przez firmę LevelOne określane w jej ofercie jako PoE Extender over Hybrid Cable. Są to zintegrowane urządzenia pozwalające na stworzenie połączeń sieciowych na odległość dochodzącą do dwóch kilometrów i dostarczające energię do kamer oraz innych urządzeń przystosowanych do zasilania metodą PoE. Dzięki takiemu rozwiązaniu można ograniczyć liczbę przyłączy energetycznych nawet do 10%, co w przypadku dużego projektu stanowi bardzo dużą oszczędność. Dużym autem nowego rozwiązania są punkty scentralizowanego zasilania, które w łatwy i efektywny sposób można zabezpieczyć przed zmianami napięcia i przerwami w dostawie prądu, instalując zasilacze awaryjne UPS.
Rys. 2. Przykładowy schemat fragmentu sieci monitoringu miejskiego
Seria urządzeń PoE Extender over Hybrid – produkowana przez firmę LevelOne – jest przeznaczona do transmisji danych i zasilania urządzeń pojedynczym, hybrydowym kablem światłowodowym. Seria ta składa się z urządzeń nadawczych, odbiorczych, obudowy zbiorczej dla ośmiu nadajników PFE oraz hybrydowych kabli światłowodowych. Kable są produkowane w dwóch wersjach, różniących się przekrojem przewodów zasilających.
Urządzenia nadawcze mają jeden port Ethernet RJ45, złącze LC/LC oraz złącze terminalowe służące do zasilania prądem stałym. Obudowa jest przystosowana do montażu na ścianie lub na półce oraz do montażu w typowym stojaku 19" (LevelOne POC-4002).
Urządzenia odbiorcze są dostępne w dwóch wersjach sprzętowych: pierwsza to IFE-1001R, z jednym portem Ethernet High Power PoE, druga – IFE-1004R, z czteroportowym przełącznikiem Ethernet High Power PoE.
Odbiorniki systemu transmisyjnego różnią się obudowami, zależnie od tego, czy są przeznaczone do montażu wewnątrz budynku, czy przystosowane do pracy na zewnątrz. Zastosowane obudowy zewnętrzne mają stopień szczelności IP66. Idealnie sprawdzą się w trudnych warunkach atmosferycznych na przykład przy dużych różnicach temperatur: -40°C ~ 60°C. Wykonane są z bardzo wytrzymałego stopu metali, a ich wyjścia kablowe zostały uszczelnione dławikami.
Rys. 3. Przykładowy schemat połączeń repeaterów PoE LevelOne
Idealnym uzupełnieniem sieci PoE stworzonej na bazie urządzeń Pover over Hybrid Cable są repeatery PoE. Długość połączenia PoE pomiędzy przełącznikiem sieciowym a urządzeniem zasilanym metodą PoE nie powinna przekroczyć stu metrów. Repeatery LevelOne potrafią zwiększyć ten dystans o kolejne sto metrów. Urządzenia odtwarzające ramki sieciowe zastosowane w repeaterach są całkowicie pasywne, nie wymagają dodatkowego zasilania. Są produkowane w obudowach przystosowanych do stosowania zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynków. Przykładowo użycie injectora o mocy 56 W i sześciu repeaterów pozwala na przesłanie przez sieć Ethernet danych oraz napięcia do zasilania metodą PoE na odległość 700 metrów, przy czym moc, jaką dysponujemy na końcu tego szeregu, spełnia wymagania wynikające ze standardu PoE i wynosi 15,4 W.
Piotr Poliszuk
Key Account Manager
LevelOne
Impakt
www.impakt.com.pl
Zabezpieczenia 2/2014